2006

І ЗНОВУ ЛЕСИН СПІВ БРИНИТЬ З ДИТЯЧИХ ВУСТ

Твоє слово разюче, як зброя,
Що боронить свій край і свій дім.
І схиляю в шанобі чоло я
Перед світлим безсмертям твоїм.

В. Сосюра

В Сімферополі у ЗОШ № 29 відбувся II Всекримський конкурс учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!», присвячений 135-й річниці від дня народження геніальної української поетеси і драматурга, прозаїка і перекладача, гордості української нації Лесі Українки. Його проводило Всекримське товариство зв'язків з українцями за межами України («Україна — Світ») за підтримки кримського філіалу Науково-методичного центру середньої освіти і науки України, Міністерства освіти і науки АР Крим, Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського, громадських та політичних організацій. Конкурс започаткований відомою громадською діячкою з Канади Марією Фішер-Слиж з метою сприяння глибшому ознайомленню молоді зі спадщиною Лесі Українки, вихованню почуття патріотизму, національної гідності та особистої відповідальності за прийдешнє нашої Батьківщини. Координатором проекту є Тетяна Захарова — вчитель-методист сімферопольської ЗОШ № 29, заступник голови товариства «Україна — Світ».

У конкурсі взяло участь більше півсотні учнів та студентів із ЗОШ № 3, 4, 10, 29, 41, НВК «Школа-ліцей № 3», НВК «Українська школа-гімназія», НВК № 25, Долинненської ЗОШ Бахчисарайського району, Молодіжненської школи № 2, Сімферопольської школи-гімназії № 25, музичного училища ім. П. Чайковського. Дві вікові групи конкурсантів змагалися за трьома номінаціями — «Декламація», «Інсценізація» та «Конкурс творів старшокласників за творчістю Лесі Українки».

Дзвінкою веснянкою бриніло Лесине поетичне слово з дитячих вуст протягом декількох годин. Прискіпливе журі оцінювало кожного з конкурсантів за багатьма критеріями: складність обраного для читання твору, презентація та акторські здібності конкурсанта.

По-новому лунала чаруюча мелодія Лесиної пісні, сповнена тепер дитячих емоцій, хвилювань, прагнень, надій та бажань. Слова, що впали на папір з пера поетеси більш як століття тому, були і залишаться тими самими, але щоразу вони по-особливому зриваються з дитячих вуст, тому що кожен з читців пропускає їх крізь своє серце і залишає в них невід'ємну частинку самого себе. Нехай комусь це вдалося краще, а комусь не так добре, але кожен зробив це по-своєму, так, як не прочитає і не відчує більше ніхто. І це найголовніше!

Рівень підготовки конкурсантів був дуже високим, тому перед членами журі постало надскладне завдання — визначити кращих із кращих. Ті, хто подолав перші перешкоди та досяг успіху, отримали цінні подарунки та винагороди. У молодшій віковій групі перше місце серед декламаторів виборов Кирило Сузанський з НВК «Українська школа-гімназія», друге — Євгенія Валуєва (ЗОШ № 25, м. Сімферополь), третє місце — Хатідже Кандимова з сімферопольської ЗОШ № 41 та Єлизавета Піддубна — учениця сімферопольської школи-гімназії № 1. Серед старшокласників перше місце посіла Марія Бодунова (ЗОШ № 29, м. Сімферополь), друге — Марійка Євтушенко з сімферопольської школи-гімназії № 1, третє — Євгенія Корінькова (ЗОШ № 10, м. Сімферополь) та Ганна Кривко (сімферопольська школа № 10).

Вправними акторами у номінації «Інсценізація» виявилися студенти Сімферопольського музичного училища імені П. Чайковського Людмила Зуєва, Олена Прахіна, Еміне Селедінова, Руслан Білялов.

Серед творчих робіт кращими було названо твори Павла Сливкіна, Наталії Маршавинової та Марії Найдьонишевої — учнів сімферопольської ЗОШ № 29.

Наступного дня всі переможці завітали до Ялтинського музею Лесі Українки. У тому будинку, де більш як століття тому мешкала видатна поетеса, відбулися святкові читання її поезій. Присутні — школярі, студенти та викладачі Кримського гуманітарного університету — почувалися великою родиною, поєднаною щирим почуттям захопленості Лесиною творчістю. Приємною несподіванкою стало те, що до цієї дружної родини приєдналися гості з Києва — багатолітній політв'язень, громадський діяч Олесь Федорович Сергієнко, голова благодійного фонду «Допомога обдарованим дітям» Любов Михайлівна Стасів, представник фонду «Серце до серця» Леонід Георгійович Соколов, відомий громадський діяч Олександр Євгенович Ушинський. Дуже тішить, що творча молодь Криму отримала чудову та надзвичайно важливу підтримку від друзів зі столиці.

Цей захід став доказом того, що слово поетеси нетлінне, що голос її нестримних пісень гучно лунає всією Україною, від діаманту України — Києва до чорноморської перлини — Ялти. І прекрасно, що діти, студенти так щиро закохалися в українське слово саме на благодатній кримській землі, що відгукнулися на поклик великої поетеси та пропустили її слово крізь своє серце. Вони відчули свіжість поетичного слова талановитої поетеси та незламної особистості — людини, для якої наша мала батьківщина стала тим шматочком землі, де вона відчула душевний спокій, фізичне одужання та віднайшла джерело натхнення.

Лесин конкурс «Змагаймось за нове життя» проводитиметься у Криму і наступного року і, певне, стане традиційним. Запрошуємо до участі в ньому школярів та студентів — і не лише Криму, а й усієї України. Тож прислухаймось до голосу великої Лесі, її палкого слова!

Берімось краще до роботи,
Змагаймось за нове життя!

Марія БОДУНОВА,
учениця 11-го класу ЗОШ № 29
м. Сімферополь

На фото: «Іфігенія в Тавриді», виконує Євгенія Валяєва; студентка музучилища ім. П. Чайковського Людмила Зуєва в ролі Мавки; голова Союзу українок Поліна Король та конкурсантка Ганна Кривко.

Фото А. САНІКА.

Контакти з організаторами

Телефон - (050) 1900-887 (050) 1900-887
Емейл - konkurs_lesya@ukr.net konkurs_lesya@ukr.net